… to je asi nejčastější dotaz, který od vás dostávám.
Jen tak na úvod … PRALINKY SE NEPEČOU!!! Přijměte tedy mé pozvání do zákulisí ruční výroby pralinek a pojďte se podívat, jakou cestu musí každá pralinka urazit, než se dostane v dárkové krabičce do vašich rukou.
1. PERFEKTNĚ VYLEŠTIT KAŽDIČKÝ DŮLEK
Pro výrobu pralinek používám kvalitní polykarbonátové formy. Než se však pustíme do práce s čokoládou, je potřeba formu perfektně umýt a následně precizně vyleštit každičký důlek (v každé mé formě je těch důlků 40). Čistá forma je základem úspěchu - tedy základem pro krásně lesklou pralinku.
2. VYMALUJEME FORMU
Z čeho je vlastně ta barevná vrstvička na každé pralince? Jedná se o kakaové máslo (které je přirozenou součástí každé čokolády) obarvené potravinářským barvivem rozpustným v tucích. Barviva, éčka, cože? ... Nemusíte mít obavu, barviva se do kakaového másla přidává velmi malé množství a vrstvička tohoto výsledného barevného másla na pralince je tak slaboučká, že ani nelze na kuchyňské váze zvážit.
Než se pustíme do malování, musíme si kakaové máslo správně připravit (vytemperovat). Kakaové máslo se totiž skladuje v pevném stavu, tudíž musíme nejprve správně rozehřát, abychom ho následně za dodržení určitých zásad zchladili a poté opět lehce ohřáli na pracovní teplotu. Jen díky tomu můžeme dosáhnout lesklého povrchu pralinky. A tady se tak trošku dostávám k tomu, co je při výrobě pralinek zcela klíčové - TEPLOTA - teplota ovzduší, formy, kakaového másla, čokolády, náplně, zkrátka všeho. Stačí když je jedna z těchto teplot o stupínek jinak a pralinka se nepovede.
Kakaové máslo je připraveno, jdeme malovat! Technik existuje mnoho. Zvolíme si tedy podle toho, jakého efektu chceme dosáhnout a každý důlek ve formě vymalujeme.
3. ČOKOLÁDOVÉ SKOŘÁPKY
Nyní jsou na řadě čokoládové skořápky. Vytemperujeme si čokoládu do správné pracovní teploty a formy naplníme, abychom je za chvilku mohli vylít a ve formě zůstala samotná čokoládová skořápka. Takto připravené formy necháme při správné teplotě zatuhnout a můžeme jít připravovat náplň.
4. NÁPLŇ
Náplně připravuji výhradně z poctivých surovin bez přidání éček či konzervantů. Vlastně to ani jinak neumím. Ořechové náplně vyrábím přímo z ořechů nebo 100% ořechových past. Pro ovocné příchutě používám francouzská pyré nejvyšší kvality, která jsou vyrobena z 90-100% ovoce (případných 10% je pouze třtinový cukr jako konzervant), které se sbírá v jeho nejlepší zralosti, kvalitě a pěstuje se v ideálních podmínkách.
Čokoládové skořápky tedy naplníme a opět necháme při správné teplotě dostatečně dlouho dobu ztuhnout (záleží na typu náplně).
5. PRALINKY ZAVÍČKUJEME
Jdeme znovu temperovat čokoládu a pralinky zavíčkujeme. Přiznám se vám, tohle je pro mě největší stres. Plno práce je již za mnou a když se nepovede právě zavíčkování, znehodnotím tím nejen plno surovin, ale i mnoho hodin/dní práce, které jsem s pralinkou strávila.
6. PRALINKY VYKLEPNEME Z FORMY
Když víčka dostatečně zatuhnou, můžeme pralinky konečně vyklenout z formy. Přichází okamžik, kdy konečně vidíme výsledek naší práce. Pokud precizně dodržíme technologický postup a zejména uhlídáme všechny teploty, pralinka z formy vypadne jednoduše úplně sama, aniž bychom museli s formou bouchat o linku.
7. KRABIČKA
Ještě nekončíme, musíme složit a zkompletovat krabičku, ve které vám pak můžeme pralinky předat.
8. NAPLNÍME PRALINKAMI
Tak tohle je pro mě ta nejkrásnější část. Okamžik, kdy si řeknu, "JO ... stálo to za to! " . A bonbonierka je připravena k předání do Vašich rukou.
Často se mě také ptáte, jak dlouho mi to vlastně trvá. Je to otázka, na kterou se mi strašně špatně odpovídá, protože záleží, jaké množství a kolik různých druhů právě připravuji (kolik musím připravit barviček, vytemperovat čokolád, připravit náplní). Každá várka je však vždy několikadenní záležitosti.
Pralinky vyrábím kompletně ručně v malé výrobničce v Hradci Králové a plním si tak svůj sladký sen.
Tak ochutnejte i vy, věřím, že Mia vás svede ke skutečnému chuťovému požitku a potěšení.